Tahko nyt

Kauppa › Live-kamera › Tapahtumat ›

13.3°C

36/36

sulje

Tahko nyt X
Panorama Landscape Hotel laajentaa

Panorama Landscape Hotel laajentaa

Hotellilaajennus täydentää Panorama Landscape Hotelin nykyistä kokonaisuutta

Tahkovuoren huipulla tapahtuu jälleen. Panorama Resort jatkaa kovaa työtä Tahkon matkailun ja palveluiden kehittämisessä ja laajentaa vuoden 2023 lopulla avattua maisemahotellia. Hotellilaajennus täydentää Panorama Landscape Hotelin nykyistä kokonaisuutta; Siinä missä hotellin alkuperäiset majoitushuoneet ovat yksilöllisiä maisemasviittejä, tuleva hotellisiipi koostuu hotellihuoneista, jotka on suunniteltu erityisesti ryhmämatkailun, yritysasiakkaiden ja kansainvälisten matkanjärjestäjien tarpeisiin.

”Laajennus on osa Panorama Resortin pitkäjänteistä kehitystyötä, jonka tavoitteena on vahvistaa Tahkovuoren asemaa sekä kansainvälisesti että kotimaisesti kiinnostavana ympärivuotisena matkailukohteena. Uusi hotellisiipi kasvattaa majoituskapasiteettia erityisesti niissä asiakasryhmissä, joiden palveleminen nykyisellä huonemäärällä on ollut haastavaa”, sanoo Panorama Landscape Hotelin yrittäjä Harri Jokela.

Tulevassa hotellisiivessä on yhteensä 14 uutta huonetta. Se sijoittuu osaksi Panorama Resortin olemassa olevaa kokonaisuutta ja nykyisiä palveluita kuten Metsäkylpylää, Havu Kitchen & Baria sekä Panorama Baria.

Rakennuksen keskeinen toiminnallinen ratkaisu on huoneita yhdistävä sisäkäytävä, joka mahdollistaa asiakkaille vaivattoman ja osittain säältä suojatun kulun hotellihuoneisiin ympäri vuoden.

Tavoite on ottaa uusi hotellisiipi käyttöön tammikuussa 2027

Rakennuksen on suunnitellut kansainvälisesti tunnettu suomalainen arkkitehti Sami Rintala, joka vastasi myös Panorama Landscape Hotelin alkuperäisestä arkkitehtuurista. Uusi hotellisiipi jatkaa suunnittelufilosofiaa, jossa rakennus sovitetaan huolellisesti osaksi ympäröivää maisemaa ja luontoa. Lisäksi rakennus hyödyntää maaston luonnollisia korkeuseroja. 

panorama landscape hotel
Havainnekuva uudesta hotellisiivestä.
14 hotellihuonetta yhdistyvät sisäkäytävän ympärille

ja sulautuvat osaksi ympäröivää luontoa.

Uuden hotellisiiven rakennusmateriaalina käytetään ristiin liimattua massiivipuuta eli CLT:tä. Sen hiiltä sitovat ominaisuudet ja pitkä elinkaari tekevät uudesta hotellisiivestä hyvin kestävän ja ympäristöystävällisen kokonaisuuden. 

Rakentamisessa hyödynnetään kotimaista puuraaka-ainetta. Materiaalien tehokkaalla käytöllä minimoidaan rakentamisen ympäristövaikutukset ja tuetaan vastuullista puurakentamista.

Rakennustyöt käynnistetään elokuun alussa 2026. Tavoite on ottaa uusi hotellisiipi käyttöön tammikuussa 2027.

panorama landscape hotel

Panorama Resort

Tahkon rinteiden huipulla sijaitseva ainutlaatuinen kokonaisuus, johon kuuluu: