Museo ja lomakeskus Aholansaari


Historiallinen käyntikohde Tahkon kupeessa. Majoitus, ravintolat, juhlatilat, 1800-luvulla eläneen talonpojan ja herännäisjohtajan kotimuseo Paavon pirtti, 1900-luvun alussa rakennettu kirkkoherra Kleofas Hyvämäen kesäpappila, 800-paikkainen harmaapuinen ulkokirkko, matkamuistomyymälä sekä paljon muuta mielenkiintoista nähtävää. Kesäisin saaressa järjestetään paljon erilaisia tapahtumia kuten rippileirejä, häitä, sukujuhlia, leirikouluja, kursseja, retkiä ja muita kokoontumisia.

Saaren kaikki palvelut ovat avoinna kesä- ja syyskaudella, jolloin kulkeminen tapahtuu vesiteitse, laivalla Sääskiniemen laiturista. Saareen ovat tervetulleita niin ryhmät kuin yksittäiset matkailijat. Talvikaudella saaren toiminnoista avataan majoitusten lisäksi myös jääladun varrella oleva kotakahvila ja Paavon pirtti, jotka molemmat palvelevat hiihtolomaviikoilla 8-10.

Museo ja lomakeskus Aholansaari

Aholansaari
73310 TAHKOVUORI
+358505161900 Yrityksen kotisivu

Tarjoukset ja tuotteet

Paavon Pirtti – aikamatka Aholansaaressa

Astu suoraan 1800-luvulle Paavo Ruotsalaisen kotisaarella, jäälatujen ja jäätien päässä. Paavon pirtti on tunnelmallinen museokohde ja osa Aholansaaren historiaa. Avoinna vkoilla 8–10, joka päivä klo 11–15.

Katso lisää